Yerba mate – napój lepszy od kawy?

Poszukujesz oryginalnego i nietypowego prezentu na święta? Postaw na zestaw yerba mate (https://www.bee.pl/9059-yerba-mate) – ten ucieszy nie tylko wszelkich miłośników kawy, ale też i jej przeciwników. Yerba mate jest jeszcze niezbyt popularna w naszym kraju, choć z roku na rok jej rozpoznawalność rośnie. Poza pobudzającymi właściwościami posiada i te zdrowotne. Co to jest i dlaczego może okazać się lepsze od kawy? Jakie rodzaje yerby możemy wyróżnić?

Zdrowy napar do picia

W skrócie yerba mate jest specyficznym ziołowym naparem do picia (wytwarzany jest z rośliny o nazwie Ostrokrzew Paragwajski, do przygotowania yerby wykorzystuje się nie tylko jego liście, ale też i łodygi). Jak można się domyślić, ojczystym krajem tego wynalazku jest Paragwaj, a sama yerba jest powszechna na terenie całej Ameryki Południowej. Dopiero parę lat temu jej popularność zaczęła przekraczać granice, co pozwoliło jej wzbudzić zainteresowanie w Ameryce Północnej i w Europie. Co ważniejsze, yerba mate nie jest nalewana – tak jak kawa – do filiżanek czy kubków. Do jej przygotowania potrzebne jest specjalne metalowe naczynie (matero) oraz rurka (bombilla). Słomka ułatwia picie naparu i pozwala na uniknięcie kontaktu z fusami unoszącymi się na górze.

Czy yerba mate może być smakowa?

Oczywiście. Do najczęściej występujących na rynku smaków możemy zaliczyć: jabłko, kwiaty, grzyby czy orzechy. Dostępne są też wersje sztucznie aromatyzowane, jednak w tym przypadku wielu odrzuca ich goryczkowaty aromat, który wysuwa się na pierwszy plan. Czy yerbę się słodzi? Wszystko zależy od upodobań osoby pijącej. Początkującym zaleca się delikatne słodzenie naparu, gdyż pierwsze zetknięcie się ze smakiem yerby mate może nie należeć do najprzyjemniejszych. Napój jest gorzki i mętny, przy czym każde jego kolejne spróbowanie pozwala nam zauważyć nowe walory smakowe. Jeśli nie używasz cukru, możesz wybrać stewie, którą wykorzystuje się na terenie Ameryki Południowej jako zamiennik zwykłego cukru.

 

 

Related posts